Informacje dotyczące przebiegu akcji strajkowej

28 marca 2019

 

  1. Strajk przeprowadza się jedynie w tych szkołach/placówkach, w których w referendum strajkowym głosowała (oddała głosy) co najmniej połowa uprawnionych i z tej grupy ponad połowa (więcej niż 50%) opowiedziała się za strajkiem. Uprawnieni do udziału w referendum są pracownicy w tym:
    • kadra kierownicza (z-ca dyrektora, kierownicy świetlicy … ),
    • osoby przebywające na urlopach macierzyńskich, rodzicielskich, ojcowskich, wychowawczych, dla poratowania zdrowia lub wypoczynkowych.
  2. W strajku mogą wziąć udział wszyscy pracownicy, niezależnie od:
    1. przynależności związkowej,
    2. udziału w referendum,
    3. tego, czy w referendum poparli przeprowadzenie strajku, czy nie, ewentualnie oddali głos nieważny,
    4. wymiaru czasu pracy w jakim są zatrudnieni.
  3. W strajku ma prawo wziąć udział również nauczyciel powołany do pracy w zespole egzaminacyjnym. Powołany do zespołu egzaminacyjnego nauczyciel powinien niezwłocznie powiadomić pracodawcę o tym, że będzie brał udział w strajku i w związku z tym nie będzie wykonywał żadnych czynności wynikających ze stosunku pracy (zgodnie z definicją strajku zawartą w art. 17 ust. 1 ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych strajk polega na zbiorowym powstrzymywaniu się od wykonywania pracy). Ponieważ obowiązek pracy w zespole egzaminacyjnym wynika ze stosunku pracy łączącego nauczyciela ze szkołą, nauczyciel przystępujący do strajku nie będzie wykonywał obowiązków członka zespołu egzaminacyjnego. Dotyczy to również nauczycieli powołanych do zespołu egzaminacyjnego w innej szkole, niż w której jest zatrudniony.
  4. W celu zapewnienia prawidłowej organizacji i przebiegu akcji strajkowej, zarząd oddziału ZNP powołuje w szkołach i placówkach komitety strajkowe. Dopuszcza się możliwość, by w szkołach, w których są dwa związki, powołać jeden wspólny komitet strajkowy.
  5. W trakcie strajku komitet strajkowy może wydawać uczestnikom strajku polecenia, do których strajkujący mają obowiązek się stosować. Mogą one odnosić się do samego procesu strajku: wyznaczenia miejsc przebywania w czasie strajku, prowadzenia akcji informacyjnej, zapewnienia bezpieczeństwa zarówno biorącym, jak i niebiorącym udziału w strajku, sposobu komunikowania się z władzami oddziału i osobami niebiorącymi udziału w strajku.
  6. Strajk polega na zbiorowym powstrzymywaniu się uczestników od wykonywania pracy w celu rozwiązania sporu dotyczącego żądania oddziału ZNP złożonego pracodawcy. Osoby przystępujące do strajku nie wykonują w czasie jego trwania żadnych obowiązków wynikających ze stosunku pracy.
  7. Strajk odbywa się w godzinach pracy szkoły i placówki od rozpoczęcia do zakończenia pracy w danym dniu.
  8. Strajkujący przebywają w szkole/placówce w godzinach swojej pracy określonych odpowiednio w planie zajęć, harmonogramie, regulaminie pracy lub umowie o pracę. Rozpoczęcie i zakończenie udziału w strajku zostaje odnotowane na liście obecności lub w rejestrze wejść i wyjść biorących udział w strajku, dostępnym w miejscu wyznaczonym na strajk przez komitet strajkowy. Osoby, które w dniu strajku nie świadczą pracy w szkole/placówce, a zadeklarowały chęć udziału w strajku, uprawnione są do przebywania w tym dniu w szkole/placówce i wspierania swoją obecnością strajku w dogodnym dla nich czasie.
  9. Osoby zatrudnione w więcej niż jednej szkole/placówce, w których ogłoszony został strajk, mają prawo uczestniczenia w strajku we wszystkich tych szkołach/placówkach.
  10. Nauczyciel, który na podstawie art. 22 ust. 1 Karty Nauczyciela lub art. 220 ust. 1 pkt 3 ustawy przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe uzupełnia etat w innej szkole:
  1. Oddział ZNP i komitet strajkowy nie organizują opieki dla uczniów przebywających w szkole/placówce w czasie strajku, również w sytuacji, kiedy strajkują wszyscy pracownicy.
  2. Dyrektor nie może być w czasie strajku ograniczony w pełnieniu obowiązków i w wykonywaniu uprawnień w odniesieniu do pracowników niebiorących udziału w strajku (dyrektor przydziela tym osobom zadania).
  3. Obowiązkiem dyrektora szkoły/placówki jest podjęcie decyzji dotyczącej sposobu zapewnienia uczniom opieki w czasie strajku (w tym podczas dowożenia lub spożywania obiadów w szkolnej stołówce) oraz czy w dniu strajku odbywają się zajęcia lekcyjne.
  4. Udział w strajku zorganizowanym zgodnie z przepisami ustawy nie stanowi naruszenia obowiązków pracowniczych i nie może być podstawą do wyciągnięcia wobec niego jakichkolwiek konsekwencji służbowych (np. udzielenia kary porządkowej, odebrania dodatku motywacyjnego, nie może być również podstawą ukarania karą dyscyplinarną).
  5. W czasie strajku zorganizowanego zgodnie z przepisami ustawy, jego uczestnik zachowuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia. Pracownik biorący udział w strajku nie zachowuje prawa do wynagrodzenia za dni w których brał udział w strajku.
  6. Czas uczestnictwa pracownika w strajku nie jest przerwą w zatrudnieniu, nie powoduje zwłaszcza przerwania stażu na kolejny stopień awansu zawodowego.
  7. Szczegółowe kwestie dotyczące przebiegu strajku, zadań komitetów strajkowych i innych spraw z tym związanych powinien na bieżąco rozstrzygać prezes oddziału ZNP w miarę możliwości w porozumieniu z zarządem oddziału.