Instrukcja strajkowa

7 kwietnia 2019

INSTRUKCJA

 w sprawie przeprowadzenia strajku w szkołach/placówkach

od dnia 8 kwietnia 2019 r. do odwołania

 

  1. Akcją strajkową w danej szkole/placówce kieruje Komitet Strajkowy.
  2. Pracą Komitetu Strajkowego kieruje jego przewodniczący, a w przypadku jego nieobecności inny członek tego Komitetu, wyznaczony przez przewodniczącego Komitetu Strajkowego. W czasie strajku na terenie szkoły/placówki musi przebywać co najmniej dwóch członków Komitetu Strajkowego.
  3. Działania Komitetów Strajkowych są koordynowane przez Prezesa Oddziału ZNP lub wyznaczonych przez niego innych członków Zarządu Oddziału ZNP, którzy pozostają w stałym kontakcie telefonicznym z Komitetami Strajkowymi.
  4. Wątpliwości dotyczące przebiegu strajku, zadań Komitetów Strajkowych i innych spraw z tym związanych Komitet Strajkowy obowiązany jest rozstrzygać w porozumieniu z Prezesem Oddziału ZNP lub innym członkiem Zarządu Oddziału ZNP wyznaczonym do koordynowania pracy Komitetów Strajkowych w poszczególnych szkołach/placówkach.
  5. Przed dniem rozpoczęcia strajku Komitet Strajkowy:
  6. podaje dyrektorowi szkoły/placówki skład Komitetu Strajkowego,
  7. omawia z dyrektorem szkoły/placówki zasady współdziałania w trakcie akcji strajkowej, w tym uzgadnia miejsce przebywania strajkujących w czasie strajku.
  8. W trakcie akcji strajkowej Komitet Strajkowy:
  9. czuwa nad prawidłowym przebiegiem akcji strajkowej w szkole/placówce, wydając w tym zakresie strajkującym stosowne polecenia,
  10. prowadzi listę osób biorących udział w strajku,
  11. wyznacza dyżury przy wejściach do szkoły/placówki w celu kierowania pracowników deklarujących chęć udziału w strajku do podpisania listy strajkujących i udania się na miejsce wyznaczone do przebywania w czasie strajku,
  12. wyznacza miejsca przebywania strajkujących w czasie strajku,
  13. niezwłocznie przekazuje Prezesowi Oddziału ZNP lub wyznaczonemu przez niego członkowi Zarządu Oddziału ZNP informacje o wszelkich zdarzeniach i nieprawidłowościach zaistniałych w czasie strajku w szkole/placówce,
  14. współdziała z dyrektorem szkoły/placówki zwłaszcza w kwestii porządku i ochrony mienia szkoły/placówki, a także bezpieczeństwa.
  15. Wzór listy osób biorących udział w strajku stanowi załącznik do niniejszej instrukcji. Lista powinna być sporządzana każdego dnia strajku. Pracownicy przychodzący do szkoły/placówki w dniach strajku deklarują uczestnictwo w strajku poprzez podpisanie listy strajkujących. Kopia listy powinna być dostarczona dyrektorowi szkoły/placówki w momencie rozpoczęcia strajku. Osoby rozpoczynające udział w strajku w godzinach późniejszych podpisują listę strajkową w momencie przystąpienia do strajku. O przystąpieniu tych osób do strajku Komitet Strajkowy na bieżąco informuje dyrektora szkoły/placówki. Po zakończeniu każdego dnia strajku Komitet Strajkowy przekazuje kopię ostatecznej listy uczestniczących w danym dniu w strajku dyrektorowi szkoły/placówki.
  16. Strajkujący przebywają w szkole/placówce w godzinach swojej pracy określonych odpowiednio w planie zajęć, harmonogramie, regulaminie pracy lub umowie o pracę.
  17. Komitet Strajkowy może wydawać uczestnikom strajku polecenia, do których strajkujący mają obwiązek się stosować. Mogą się one odnosić do samego procesu strajku: wyznaczania miejsc przebywania w czasie strajku, prowadzenia akcji informacyjnej, zapewnienia bezpieczeństwa zarówno biorącym udział, jak i niebiorącym udziału w strajku, sposobu komunikowania się z władzami Oddziału ZNP i osobami niebiorącymi udziału w strajku.
  18. Komitet Strajkowy nie przejmuje od dyrektora kierownictwa nad szkołą/placówką.
  19. W czasie strajku dyrektor (inna uprawniona do kierowania szkołą/placówką osoba) nie może być ograniczany w pełnieniu obowiązków i w wykonywaniu uprawnień:
  20. a) w odniesieniu do pracowników niebiorących udziału w strajku,
  21. b) w zakresie niezbędnym do zapewnienia ochrony mienia zakładu i nieprzerwanej pracy tych obiektów, urządzeń i instalacji, których unieruchomienie może stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego lub przywrócenia normalnej działalności zakładu,
  22. c) zmierzających do usunięcia zagrożenia dla życia lub zdrowia ludzkiego (np. prowadzenie akcji ratowniczej).

Oznacza to zwłaszcza, że może on wydawać w powyższym zakresie wiążące polecania zarówno strajkującym, jak i niestrajkującym pracownikom.

  1. Niedopuszczalne jest zaprzestanie pracy w wyniku akcji strajkowych na stanowiskach pracy, urządzeniach i instalacjach, na których zaniechanie pracy zagraża życiu i zdrowiu ludzkiemu lub bezpieczeństwu państwa.
  2. Strajk trwa w godzinach pracy szkoły/placówki począwszy od dnia 8 kwietnia 2019 r. do odwołania.
  3. Strajk polega na zbiorowym powstrzymywaniu się pracowników od wykonywania pracy.

 

 

Telefon kontaktowy do Prezesa Oddziału ZNP lub innego członka Zarządu Oddziału ZNP wyznaczonego do koordynowania pracy Komitetów Strajkowych 504193947.