Jak prawidłowo przeprowadzić referendum…

9 marca 2019

Koledzy i Koleżanki!

Poniżej przekazuję informacje dotyczące zasad przeprowadzania referendum strajkowego:

1. Przedstawiciele związku przedstawiają dyrektorowi szkoły pismo dotyczące zamiaru przeprowadzenia referendum i prośbę o przekazanie listy wszystkich pracowników szkoły.

2. Przedstawiciele (członkowie komisji referendalnej) pytają każdego pracownika z listy, czy chce przystąpić do referendum. Osoby, chcące brać udział, podpisują się na liście. Jest to konieczne do wydrukowana kart do glosowania – kart nie może być więcej niż osób chętnych.

3. Po wydrukowaniu kart członkowie komisji będą chodzić z kartami do glosowania oraz urną (w tym wypadku specjalną kopertą) i zbierać Wasze głosy .

4. Głosowanie jest tajne i anonimowe. Ale tak jak w tradycyjnych wyborach, trzeba się podpisać na liście, że odebrało się kartę do głosowania. Nikt nie wie i się nie dowie, jaki głos oddaliście.

5. Jeśli nie zgadzacie się ze strajkiem, weźcie udział w głosowaniu i zaznaczcie odpowiedź NIE. To Wasze prawo. Nie odbierajcie go sobie, żeby potem nie zarzucać innym, że podjęli za Was decyzję!

6. Referendum musi być przeprowadzone do 25.03

7. Jeśli wynik referendum wykaże, że większość jest za strajkiem, to strajkują tylko te osoby, które chcą strajkować.

8. Jeśli ktoś w referendum zaznaczył odpowiedź nie, a potem doszedł do wniosku, że jednak strajk to dobry pomysł, może przyłączyć się do większości i brać udział w strajku. I odwrotnie. (Przecież nikt nie wie, jaki głos oddaliście)

Pamiętajmy!

Walczymy nie tylko o nauczycieli, ale również o pracowników niepedagogicznych!

Wszystkie procedury są przeprowadzane zgodnie z prawem! Za przystąpienie do referendum ani do strajku nikomu NIE GROŻĄ żadne konsekwencje!

Mamy to zagwarantowane przez Konstytucję RP. I prawo pracy. To NASZE PRAWO!

Ale jeśli ktoś świadomie utrudnia przeprowadzenie strajku lub wprowadza w błąd (straszy) osoby zainteresowane, podlega karze grzywny lub nawet karze ograniczenia wolności… (Art. 26 ust.1 i 2 Ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych)