Obowiązki komitetu strajkowego

4 kwietnia 2019

_baner_strajk_ZNP

  1. W celu zapewnienia prawidłowej organizacji i przebiegu akcji strajkowej, zarząd oddziału ZNP powołuje w szkołach i placówkach komitety strajkowe. Obowiązkiem komitetów strajkowych będzie m.in.:
  1. Do zadań komitetu strajkowego należy przygotowanie listy biorących udział w strajku. Lista powinna być przygotowana w dniu strajku (osoby przychodzące do szkoły/placówki deklarują uczestnictwo w strajku poprzez podpisanie listy strajkujących). Kopia listy powinna być dostarczona dyrektorowi szkoły/placówki w momencie rozpoczęcia strajku. Osoby rozpoczynające udział w strajku w godzinach późniejszych podpisują listę obecności w momencie przystąpienia do strajku. Po zakończeniu każdego dnia strajku komitet strajkowy przekazuje listę uczestniczących w danym dniu w strajku dyrektorowi szkoły/placówki.
  2. W trakcie strajku komitet strajkowy może wydawać uczestnikom strajku polecenia, do których strajkujący mają obowiązek się stosować. Mogą one odnosić się do samego procesu strajku: wyznaczenia miejsc przebywania w czasie strajku, prowadzenia akcji informacyjnej, zapewnienia bezpieczeństwa zarówno biorącym, jak i niebiorącym udziału w strajku, sposobu komunikowania się z władzami oddziału i osobami niebiorącymi udziału w strajku.
  3. Przed strajkiem komitet strajkowy informuje (w formie plakatów) uczniów, rodziców i pracowników o przyczynach strajku i dacie jego rozpoczęcia. Komitet strajkowy wywiesza flagi związkowe i prowadzi inne formy akcji protestacyjnej, niezagrażające życiu lub zdrowiu ludzkiemu, z zastrzeżeniem przestrzegania obowiązującego porządku prawnego (art. 25 ust. 1 ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych).
  4. Oddział ZNP i komitet strajkowy nie organizują opieki dla uczniów przebywających w szkole/placówce w czasie strajku, również w sytuacji, kiedy strajkują wszyscy pracownicy.